Spotkanie z Filipem Springerem: Kalisz i miasta podobne

19 maja, g.18. Villa Calisia

Na spotkaniu porozmawiamy o Kaliszu i o miastach podobnych do naszego: Słupsku, Koszalinie, Włocławku i Grudziądzu*. Naszym gościem będzie Filip Springer, który wspólnie z wydawnictwem Karakter realizuje obecnie projekt Miasto Archipelag: reporterską podróż przez mniejsze miasta, które były kiedyś stolicami województw.

Filip Springer: Ukończył archeologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, reporter i fotograf. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Poznaniu, Katowicach, Gliwicach, Gdyni, Jeleniej Górze i Łodzi. Publikuje w prasie ogólnopolskiej, regularnie współpracuje z tygodnikiem Polityka. Jego książka reporterska Miedzianka. Historia znikania (wyd. Czarne 2011) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike, finale Nagrody Literackiej Gdynia i finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Była także nominowana do Nagrody za Książkę Historyczną Roku, Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Prasy. W 2012 roku ukazała się jego druga książka Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u (wyd. Karakter 2012). Współpracował z PWSTiF w Łodzi, Amnesty International Polska, Greenpeace Polska, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, fundacją Imago Mundi, Biurem Europejskiej Stolicy Kultury Katowice 2016. Wykładał na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, obecnie współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie. Był stypendystą Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2010), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010), Narodowego Centrum Kultury (2012).

* porównanie miast znajdziecie wkrótce w przygotowanym przez nas raporcie. Na stronie internetowej Liczy się miasto krótko o tym dlaczego i w oparciu o co wybraliśmy akurat te miasta.

Źródło zdjęcia: Miasto Archipelag

Komentarze