KIM na „Weekendzie z NGO”

20 i 21 czerwca w kaliskim Parku Miejskim miał miejsce drugi już Weekend z NGO. Przez dwa dni rozmawialiśmy z odwiedzającymi nas kaliszankami i kaliszanami na trzy tematy. Dwa z nich przedstawiamy poniżej, trzeci opiszemy w kolejnej wiadomości.

Inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców

Zachęcaliśmy do korzystania z inicjatywy uchwałodawczej dla mieszkańców. Od maja obowiązują nowe, przejrzyste procedury (możliwość występowania z inicjatywą uchwałodawczą mieszkańcy mieli już wcześniej). Wyjaśnialiśmy na czym polegają i co trzeba zrobić, żeby zgłosić swój projekt uchwały pod obrady radnych. Po wakacjach wrócimy do tematu – przygotujemy dla was „ściągę” i będziemy zachęcać do korzystania z inicjatywy uchwałodawczej. W końcu samorząd to my! :)

Inicjatywa lokalna (IL)

grafika programu "Masz głos, masz wybór" - inicjatywa lokalna
W ramach akcji programu Masz głos, masz wybór realizujemy w tym roku działanie popularyzujące inicjatywę lokalną – narzędzie, dzięki któremu grupa mieszkańców może WSPÓLNIE z miastem zrealizować ważny dla tej grupy pomysł, np. wyremontować plac zabaw, odnowić skwer, zorganizować festyn. Podobnie jak z inicjatywą uchwałodawczą formalnie taka możliwość istnieje w Kaliszu od kilku lat, jednak nikt jeszcze nie wypróbował jej w praktyce. Rozmawialiśmy o tym, jakie pomysły odwiedzający nas mieszkańcy chcieliby zrealizować w swoim najbliższym otoczeniu.

Miasto Kalisz prowadzi obecnie konsultacje społeczne, dotyczące nowego kształtu inicjatywy lokalnej – rozpoczęły się prace nad przystępnym opisem IL dla mieszkańców, opracowaniem jasnej procedury dla urzędników i skutecznej promocji narzędzia wśród kaliszanek i kaliszan. Do końca sierpnia można zgłaszać uwagi i propozycje. Jeśli radni zdążą uchwalić nowy kształt IL na najbliższej wrześniowej sesji, pierwsze wspólne przedsięwzięcia mieszkańców i miasta można będzie zaplanować już w tym roku i zrealizować z początkiem nadchodzącego. 

80 pomysłów na Kalisz

O tym w następnej wiadomości :)

Komentarze