Uchodźcy – nie ma obowiązku, nie ma o czym mówić

13 października wręczyliśmy Prezydentowi Miasta Kalisza Grzegorzowi Sapińskiemu apel do samorządów w sprawie uchodźców. W odpowiedzi (odnośnik do pisma znajdziecie na końcu tekstu) Prezydent pisze m.in.:

… Miasto Kalisz nie zostało zobowiązane do przyjęcia imigrantów z krajów azjatyckich i afrykańskich. Nie dotarły do nas również żadne dokumenty, które mogłyby nakładać na nas obowiązek przyjęcia uchodźców. Jeżeli otrzymamy ordynację rządową, wówczas będzie ona dla nas obligatoryjna. (…)

Zapewniam jednak, że w przypadku pojawienia się jakichkolwiek wytycznych, które wskażą nam kierunek postępowania naszego rządu oraz zarekomendują działania w kwestii przyjęcia polityki w sprawie uchodźców z krajów azjatyckich oraz afrykańskich, Miasto Kalisz podejmie właściwe czynności.

Panie Prezydencie,

taktyka strusia nie wydaje się sensowna w tym przypadku. Każda osoba śledząca doniesienia mediów zdaje sobie sprawę, że dotychczasowy ład na świecie się zdestabilizował. W konsekwencji przez najbliższe lata nic się nie zmieni – migracje ludzi różnych cywilizacji będą się nasilały. W tej masie znajdą się uchodźcy (uciekających z własnego kraju z powodu wojny) oraz imigranci ekonomiczni (szukający lepszych warunków życia). Obecnie nie widać żadnej siły na świecie, która mogłaby ten globalny trend odwrócić. Wcześniej czy później przyjdzie nam realnie zderzyć się z tymi problemami.

Dalsze ignorowanie poważnej dyskusji nad sposobem przyjęcia uchodźców w naszym mieście nie jest odpowiedzią satysfakcjonującą. Szanując piastowany przez Pana urząd oraz myśląc o przyszłości miasta, nie przestaniemy twierdzić, że sprawa przyjęcia uchodźców jest palącym problemem naszych czasów. Obecnej rady miejskiej także.


 

Odpowiedź Prezydenta na pismo w sprawie lokalnej polityki migracyjnej [PDF]


 

Znaczek akcji "Uchodźcy mile widziani", Kalisz,PS Przypominamy o zbiórce śpiworów, ciepłej odzieży i kosmetyków dla uchodźców, którą organizujemy razem z kaliskim Teatrem i Migrant Info Point z Poznani. Wszystkie zgromadzone rzeczy trafią na początku listopada do Berlina, gdzie obecnie przebywa wielu uchodźców. Szczegółowe informuje o zbiórce znajdziecie na stronie Teatru, rzeczy zbieramy do końca października.

Komentarze