KIM na Kongresie Ruchów Miejskich

Już po raz drugi KIM uczestniczył w Kongresie Ruchów Miejskich, tym razem w Gorzowie Wielkopolskim. Spotkaliśmy się w gronie przedstawicieli i przedstawicielek grup działających w polskich miastach. Jednym z najważniejszych ustaleń Kongresu było przyjęcie nowych, uaktualnionych po pięciu latach, Tez Miejskich 2015. To rodzaj „miejskiej konstytucji”, która diagnozuje najważniejsze problemy polskich miast i wskazuje kierunki poprawy sytuacji.

O polityce rozwoju miast i o tym jak ów rozwój jest definiowany dyskutowaliśmy podczas „Śniadania Prezydentów” z Jackiem Wójcickim (Gorzów Wlkp.), Robertem Biedroniem (Słupsk) i Jackiem Jaśkowiakiem (Poznań) określanych jako „prezydenci zmiany” (artykuł podsumowujący Kongres i debaty).

Dużo uwagi poświeciliśmy również nowej ustawie o rewitalizacji, która już niebawem wejdzie w życie i na podstawie której kilkadziesiąt polskich miast, w tym mamy nadzieję Kalisz, rozpocznie działania rewitalizacyjne, pojmowane wreszcie jako proces społeczny nie infrastrukturalny.

Ostatniego dnia Kongres uchwalił apel do samorządów w sprawie uchodźców o szybkie rozpoczęcie pracy ze specjalistami i migrantami obecnymi już w poszczególnych miastach nad stworzeniem mądrych lokalnych polityk migracyjnych – apel zostanie dziś wręczony Prezydentowi Miasta Kalisza Grzegorzowi Sapińskiemu.

Kongres Ruchów Miejskich - uchwała w spr. uchodźców

Komentarze