Szkolenie „Liczy się budżet”. Pora podać wiedzę dalej!

Już po raz drugi analizujemy budżet Kalisza. Nasz projekt nazywa się „Liczy się miasto” i ma charakter informacyjno-edukacyjny. Pomysł trafił do nas trzy lata temu z Holandii. Byliśmy ciekawi, czy u nas, w Kaliszu, eksperyment się powiedzie. Czy uda się nam, grupie miejskich aktywistów bez ekonomicznego wykształcenia, fakultetów z księgowości i znajomości prawa samorządowego zrozumieć, jak działa budżet i co z tej wiedzy dla nas wyniknie. Porwaliśmy się z ołówkami na uchwałę budżetową. Efekty tej pracy można poznać tutaj: www.pierwsze.liczysiemiasto.pl i już niebawem przeczytać analizy z tegorocznej edycji na stronie: www.liczysiemiasto.pl.

         Przyszła pora na to, żeby Kalisz podzielił się zgromadzoną wiedzą z innymi organizacjami pozarządowymi z całej Polski. Bo „Liczy się miasto” to nie tylko tabele, uchwały i wykresy. Społeczna analiza budżetu to rozmowa mieszkańców z samorządem. Przetłumaczenie urzędowych dokumentów na treści przyjazne mieszkańcom stworzyło merytoryczne ramy do dyskusji o mieście i jednocześnie ułatwiło wszystkim stronom dialogu – mieszkańcom i samorządowcom spojrzenie na siebie z perspektywy drugiej strony. My-mieszkańcy uczymy się jak działa samorząd, lepiej rozumiemy procesy jakie nim rządzą, oni-urzędnicy i politycy uczą się słuchania naszych potrzeb, dostrzegają w nas partnerów do rozmowy. Przynajmniej w teorii. Jak sprawy mają się w praktyce opowiemy w Kaliszu. Około 15 organizacji z całej Polski, które przyjadą do Kalisza w październiku na trzy dni dowiedzą się wszystkiego, co będzie im potrzebne aby rozpocząć społeczną analizę budżetu w swoim mieście. Do poprowadzenia szkolenia zaproszeni zostali również eksperci, którzy opowiedzą m.in. o standardach i dostępie do informacji publicznej, jawności i przejrzystości działań samorządu, teorii i praktyce pracy z budżetem, sposobach zaangażowania mieszkańców i władz lokalnych w działania. Zapraszamy!

Szkolenie odbędzie się 16-18 października w Kaliszu. Uczestnikom szkolenia zapewnimy nocleg ze śniadaniem, posiłki (obiad, kolacja) oraz przerwy kawowe. Zapewniamy także zwrot kosztów podróży. Poniżej w załączniku program szkolenia i formularz zgłoszeniowy. Termin zgłoszenia upływa w sobotę, 10 października. Udział w szkoleniu mogą wziąć maksymalnie 2 osoby z jednej organizacji. Informację o zakwalifikowaniu prześlemy e-mailem na adres podany w formularzu zgłoszeniowym wkrótce po upłynięciu terminu przesyłania zgłoszeń. Wraz z informacją o zakwalifikowaniu zostaną przesłane informacje praktyczne.

Macie pytania? Piszcie na adres: kalisz@liczysiemiasto.pl

Program szkolenia

Formularz zgłoszeniowy

Projekt realizowany w partnerskiej współpracy Kaliskiej Inicjatywy Miejskiej i Miasta Kalisza
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG

Komentarze